Committees

Steering Committee:

Chair
T. Nakamura (Keio Univ.)
Chair Emeritus
M. J. Flynn (Stanford Univ.)
Member(s)
H. Kobayashi (Tohoku Univ.)

 
 

Organizing Committee:

Chair
H. Amano (Keio Univ.)
Vice Chairs
A. J. Baum (TCMM Chair)
K. -R. Cho (Chungbuk Nat’l Univ)
C. -M. Kyung (KAIST)
R. Lauwereins (IMEC)
J. Torrellas (Univ. of Illinois, Urbana-Champaign)
K. Uchiyama (Hitachi)
Secretaries
Y. Kobayashi (NEC)
H. Matsutani (Keio Univ.)
Treasurers
R. Egawa (Tohoku Univ.)
Y. Inoguchi (JAIST)
K. Nitta (NTT)
Program Chairs
M. Ikeda (Univ. of Tokyo)
F. Arakawa (Nagoya Univ.)
Publicity Chair
M. Suzuki (Socionext)
Publication Chairs
Y. Hirose (Fujitsu Labs.)
Y. Unekawa (Toshiba)
Registration Chairs
T. Nakaike (IBM)
Y. Sato (Tokyo Tech)
Local Arrangement Chairs
A. Hashiguchi (Sony)
C. Takahashi (Denso)

 
 

Program Committee:

Chairs
M. Ikeda (Univ.of Tokyo)
F. Arakawa (Nagoya Univ.)
Vice Chair
Y. Wada (Meisei Univ.)
Poster Chair
K. Hashimoto (Fukuoka Univ.)
Special Session Chair
T. Ishihara (Kyoto Univ.)
Members
A. Ben-Abdallah (Aizu Univ.)
K. -R. Cho (Chungbuk Nat’l Univ.)
M. Gondo (eSOL)
T. Harada (Yamagata Univ.)
N. Higaki (Socionext)
S. Honda (Nagoya Univ.)
Y. Inoguchi (JAIST)
M. Ito (IBM)
S. Izumi (Kobe Univ.)
K. Kawamura (WasedaUniv.)
E. Kobayashi (NEC)
Y. Kodama (Riken)
S. Kyo (Huawei)
S. -J. Lee (Qualcomm)
M. Muroyama (Tohoku Univ.)
B. -G. Nam (Chungnam Nat’l Univ.)
M. Namiki (TUAT)
S. Otani (Renesas)
S. Sasaki (Toshiba)
Y. Shibata (Nagasaki Univ.)
H. Shimada (Nagoya Univ.)
K. Shimamura (Hitachi)
S. Takamaeda-Yamazaki (Hokkaido Univ.)
H. Takizawa (Tohoku Univ.)
M. Tomono (Fujitsu Labs.)
T. -H. Tsai(NCU Taiwan)
T. Tsutsumi(Meiji Univ.)
H. Yamauchi(Tamari Industry)

(basically in alphabetical order)

 
 

Advisory Committee:

Honorable as authorities, actually consulted by Steering Committee Chair.

Chair Emeritus
T. L. Kunii (Univ. of Tokyo)
Members
D. Allison (Stanford Univ.)
D. B. Alpert (Camelback Computer Architecture)
T. Aoki (Fujitsu Labs.)
D. A. Draper (Oracle Corp)(TCMCOMP Chair)
M. A. Franklin (Washington Univ.)
Y. Hagiwara (Sojo Univ./AIPS)
S. Iwade (Osaka Inst. of Tech.)
L. Jow (Hewlett-Packard)
R. Kasai (NTT Electronics)
T. Makimoto (TechnoVision Consulting)
Y. Masubuchi (Toshiba)
O. Mencer (Maxeler Tech./Imperial College)
J. Naganuma (Shikoku Univ.)
M. Nishihara (AIPS)
S. Oberman (nVIDIA)
T. Ogura (Ritsumeikan Univ. )
Y. Okamoto (Socionext)
A. Omondi (Zed Consultants)
Y. Sato (NTT)
T. Shimizu (Keio Univ.)
N. Woo (Samsung)
M. Yamashina (NEC)
H. -J. Yoo (KAIST)
(in alphabetical order)
As of October 31, 2017